Żłobek zamiast babci

Jak na razie rodzice dzieci, które kwalifikują się do pójścia do żłobka, nie mają takich zmartwień jak rodzice sześciolatków. Dla części z nich wizja przedszkola, a tym bardziej szkoły, to dosyć odległa perspektywa. Jest tak w szczególności w przypadku dzieci, które idą po raz pierwszy do żłobka. Placówki te, w zależności od przepisów oraz warunków, przyjmują pod opiekę maluchy w wieku od 6 miesięcy do około lat 3. Czasami jednak regulamin wewnętrzny nakazuje, by dziecko miało ukończony 1 rok życia. Żłobki dziś w dużej mierze przejmują rolę rodziców i pozwalają im na powrót do pracy w niedługim czasie po narodzinach dziecka. Pomoc ze strony dziadków naszej małej pociechy byłaby oczywiście wskazana, jednak nie każdy może sobie na nią pozwolić. Problemem jest często bowiem odległość, w jakiej mieszkają dziadkowie ale i sam czas, który musieliby poświęcić na opiekę nad maluchem. W ostatnich latach seniorzy stają się coraz bardziej aktywni i zamiast zajmować się wnukami każdego dnia, wolą pójść wraz ze znajomymi do ulubionej kawiarni, na basen, bądź też skorzystać z jednej z licznych atrakcji, które są tworzone na ich potrzeby. Jest to szczególnie zauważalne w przypadku większych miast. Zatrudnienie niani mogłoby być dobrym rozwiązaniem, ale często jest ono poza zasięgiem finansowym rodziców. Wcale nie łatwo też znaleźć odpowiednią osobę z kwalifikacjami, którą pokocha nasz bobas. Pozostają więc inne rozwiązania w postaci rozmaitych żłobków oraz przedszkoli. Duży rozwój i postęp w zakresie oferty oraz propozycji zarówno dla dzieci, jak i rodziców, czy też opiekunów można zauważyć szczególnie w przypadku żłobków. W zależności od wieku, dzieci mają okazję do tego, by uczestniczyć w rozmaitych zajęciach, które mają na celu rozwinięcie ich samodzielności, poczucia wartości, ale i wpłynąć pozytywnie na rozwój ruchowy oraz intelektualny. W wielu przypadkach żłobki wykorzystują metody wychowawcze opracowane przez znanych oraz cenionych specjalistów. W ten sposób nawet zabawa uczy, w przystępnej dla dziecka formie, prawidłowych postaw oraz zachowań a czas spędzony w żłobku może być świetną przygodą w życiu malucha.