Rekrutacje do przedszkola - pilnuje terminów i dokumentów

Zbliża się termin zapisów dzieci zarówno do przedszkoli, jak i do żłobków. W przypadku przedszkoli, pojawia się niekiedy pytanie o to, czy dziecko w nim pozostawić, czy też posłać wcześniej do szkoły. Kwestia ta dotyczy słynnych sześciolatków. W wielu sytuacjach jest to przede wszystkim indywidualna decyzja, która zdecydowanie powinna być poprzedzona rozmową z dzieckiem oraz opiekunką w przedszkolu. Należy bowiem dobrze ocenić, czy dziecko jest właściwie przygotowane do rozpoczęcia edukacji szkolnej. Jeżeli jednak wybraliśmy przedszkole, które właściwie potrafiło przygotować dziecko do warunków szkolnych oraz dało mu pewność siebie i wykształciło niezbędne umiejętności, to możemy być pewni, że szkoła nie będzie mu straszna. Takich problemów z kolei nie mają jeszcze dzieci, które pójdą do żłobków i przedszkoli po raz pierwszy. W zależności od miasta, jak i samego punktu, zapisy już trwają, bądź też dopiero się zaczną. Warto pilnować terminu składania dokumentów, jak i tego, by podczas ich doręczania niczego nie pominąć. Niekiedy takie dokumenty można składać także za pośrednictwem Internetu, czasami jednak lepiej udać się osobiście. Można wówczas poprosić o sprawdzenie, czy na pewno niczego nie brakuje i zapytać szczegółowo o warunki i kryteria naboru. Jednocześnie jest to doskonały moment do zapoznania dziecka z jego przyszłym przedszkolem. W takich miejscach często organizowane są dni otwarte, jak i inne formy atrakcji, mające przyciągnąć większą liczbę zainteresowanych, ale też pokazać metody pracy z maluchami i zapoznać rodziców z personelem placówki. Dni otwarte mają głównie na celu zapoznanie dziecka z warunkami panującymi w przedszkolu, co wpływa na zmniejszenie stresu związanego z wkroczeniem w nowe otoczenie, poznania innych niż domowe zasad funkcjonowania, jak również nowych rówieśników i pań przedszkolanek. Nie można jednak zapomnieć, że dzieci do akceptacji nowego miejsca potrzebują zawsze czasu i troskliwej opieki. Taką może zapewnić wykwalifikowana kadra opiekunek oraz pozostały personel. Należy bowiem pamiętać, że oprócz opiekunek dużą rolę odgrywają również panie kucharki, sprzątające oraz inny personel zarządzający w postaci dyrektora i zatrudnionych często dodatkowych osób, jak logopeda czy też psycholog.