Dziecko w przedszkolu

Dzieci, które otrzymały dobre przygotowanie w przedszkolu w momencie, w którym trafiają do szkoły, radzą sobie zdecydowanie lepiej w porównaniu z rówieśnikami, które nie miały takiej możliwości. W wielu sytuacjach wpływa to na ich dalsze funkcjonowanie, naukę oraz rozwój. Różnice można oczywiście zniwelować, ale bywa to niekiedy trudne i wymaga poświęcenia dużej ilości uwagi oraz starań. Przedszkola, szczególnie te, które preferują niewielkie grupy dzieci, mogą im poświęcić znacznie więcej czasu, uwagi oraz troski. Dzięki temu, każde dziecko może poczuć się na swój sposób indywidualne a tym samym wyjątkowe. W dużych grupach, dzieci często czują się wyobcowane i nie potrafią odnaleźć się w danym otoczeniu. Trudno również w większej grupie na bardziej indywidualne podejście, a to z kolei sprawia, że nie zawsze udaje się na czas wychwycić problemy konkretnego dziecka. Nie ulega jednak wątpliwości, że podobnie jak w szkole, również i w przedszkolu powinien obowiązywać określony program. Dzieci muszą przestrzegać pewnych norm oraz wymagań, których celem jest odpowiednie ich przygotowanie do życia i funkcjonowaniu w społeczeństwie. Dotyczy to nie tylko nauki większej samodzielności, ale również tego, by rozwijały się u nich zdolności motoryczne i rozbudzały się chęci poznawcze. Duża w tym rola wspomnianej wcześniej grupy rówieśniczej. Dzięki niej każde dziecko może się doskonale odnaleźć wśród przyjaciół i posiadać swoje miejsce w społeczności przedszkolnej. Przebywanie w grupie rozbudza jednocześnie takie cechy jak troska, umiejętność współpracy, chęć pomocy oraz opieka nad innymi. Wiele z tych umiejętności dzieci już posiadają i można je wzmocnić zarówno po przez zabawę, ale i poprzez naukę. Takie zestawienie od dawna przynosi bardzo dobre efekty, co jest chętnie wykorzystywane podczas różnych zajęć. Nie możemy zapominać, że przedszkolaki bardzo szybko się uczą i rozwijają. W krótkim czasie potrafią przyswoić sobie atrakcyjne dla nich zagadnienia, dlatego też szczególnie w przedszkolach, obok nauki alfabetu i cyfr, wprowadza się podstawy języków obcych, szczególnie języka angielskiego. W ten sposób przyswojenie bardziej zaawansowanej wiedzy, na etapie szkolnym będzie znacznie łatwiejsze i przebiegnie sprawniej.