Dzieci i higiena w żłobku

W przypadku miejsc, do których uczęszczają dzieci niezmiernie ważne jest to, by były one odpowiednio dostosowane do ich potrzeb. Bardzo często dzieje się tak szczególnie w przypadku tych najmniejszych i najbardziej bezbronnych dzieci, które kwalifikują się do przybywania bardziej w żłobkach niż (jeszcze) w przedszkolach. Wybierając placówkę, naprawdę warto zadbać o bezpieczeństwo naszej pociechy i zapytać dyrektora, czy przeszła ona odpowiednią kontrolę z Sanepidu oraz Straży Pożarnej. W ten sposób zyskamy pewność, że warunki, w których będzie przebywało nasze dziecko przez dużą część dnia oraz opieka personelu, będą na wysokim poziomie. Warunki oraz pomieszczenia powinny być dostosowane w sposób właściwy do wieku dzieci i zapewnić im komfort, ale i bezpieczeństwo. Dlatego też meble, zabawki oraz materiały edukacyjne, powinny spełniać określone normy i standardy. Coraz więcej nie tylko żłobków, ale i przedszkoli, przykłada dużą wagę do tego, by znajdowały się na terenie placówki specjalne odkurzacze, przeznaczone dla dzieci z alergią oraz zapewnione zostały właściwe warunki higieniczne.

Dla dzieci, które do żłobka trafiają często w wieku od 6 miesięcy do około 3 lat, ważne jest również to, jaką ofertą dysponuje żłobek oraz oczywiście jak duża będzie grupa, w której będą przebywały. Najlepiej jest wybierać takie żłobki, w których ilość dzieci przypadających na jedną opiekunkę jest stosunkowo niewielka. W ten sposób można zapewnić swojemu dziecku bardziej osobiste i indywidualne traktowanie. To właśnie czułość, troska oraz empatia i serdeczne podejście, są w przypadku najmniejszych dzieci szczególnie ważne, by nie odczuwały lęku po oddzieleniu od rodziców. Towarzystwo innych dzieci jest także ważne. Dodatkowo motywuje je do wspólnej zabawy i sprawia, że czas mija szybciej i zdecydowanie bardziej przyjemnie. W tym celu przygotowuje się i dostosowuje do wieku dzieci odpowiednie zabawy zarówno edukacyjne, rytmiczne, ruchowe, jak i te rozwijające ich wyobraźnię, sprawność manualną oraz mowę. Bajki, wierszyki i piosenki w przypadku każdego dziecka odgrywają bardzo istotną rolę i mają dużą wartość. Dzięki nim dziecko poznaje nie tylko świat, ale uczy się zachowań, które okażą się niezbędne, gdy dziecko pójdzie do przedszkola.