Bezpieczeństwo przede wszystkim

Przy wyborze żłobka i przedszkola dla swojego dziecka warto brać pod uwagę szereg czynników. Każdy rodzic chce dla swojego dziecka tego, co najlepsze i dlatego niektórzy rodzice są w stanie szukać najlepszego miejsca nie tylko w najbliższej okolicy, ale wybierają punkty bardziej oddalone od miejsca zamieszkania. Niekiedy można znaleźć i wybrać przedszkole bądź żłobek, który jest położony w pobliżu miejsca pracy. W przypadku wielu osób jest to bardzo popularne i często wykorzystywane rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu na dojazdy, a zyskane w ten sposób chwile poświęcić na zabawę z dzieckiem. Niemniej warto brać pod uwagę i inne aspekty niż tylko sama lokalizacja, która dla nas jest oczywiście ważna. Powinniśmy szczególnie zwracać uwagę na warunki oraz ofertę, z której będzie mogło korzystać dziecko. Najważniejsze jest jednak dla każdego rodzica bezpieczeństwo dziecka. Właściwa opieka oraz bezpieczeństwo zapewniane w przedszkolu oraz w żłobku powinno dawać nam pewność, że nasze dziecko jest w dobrych rękach, kiedy my jesteśmy w pracy. Wpływa na ten fakt, również to, że i sytuacje rodzinne często wyglądają bardzo różnorodnie. Zdarzają się rodziny, gdzie jeden z rodziców ma odebrane lub ograniczone prawa rodzicielskie, czy zakaz zbliżania się do dziecka, a wtedy przede wszystkim odbiór malucha (z przedszkola/żłobka) powinien zostać uniemożliwiony. Co ważne taka sytuacja nie musi tylko dotyczyć rodziców, ale również i innych członków rodziny. O każdej takiej ewentualności należy wcześniej poinformować placówkę. Wiele miejsc już wcześniej wyznacza godziny, w których można odbierać dzieci, jak również przygotują druki, w których wskazuje się osoby uprawnione do odbioru. Ważne jest również to, by podać numer telefonu do głównego opiekuna, który w sytuacji niejasnej będzie mógł zadecydować czy dana osoba może odebrać dziecko.

Odbiór dzieci w wyznaczonych godzinach ma jeszcze inne zalety. W przedszkolu dzieci mają bowiem czas nie tylko na zabawę i naukę, ale również na spożywanie posiłków czy leżakowanie. Czas posiłków często jest dobrany w taki sposób, by rodzic bądź opiekun mógł przyjść po dziecko po jego zakończeniu, co nie destabilizuje pracy przedszkola.